AIR MATH

Math Question

Jillian is selling boxes of cookies to raise money for her basketball team. The 10 oz. box costs \( \$ 3.50 \), while the 16 oz. box costs \( \$ 5.00 \). At the end of one week, she collected \( \$ 97.50 \), selling a total of 24 boxes. The system of equations that models her sales is below.
\[
\begin{array}{l}
x+y=24 \\
3.50 x+5.00 y=97.50
\end{array}
\]
Solve the system of equations. How many 10 oz. boxes were sold?
6
9
12
15

Solution

solution

AIR MATH homework app,
absolutely FOR FREE!

  • AI solution in just 3 seconds!
  • Free live tutor Q&As, 24/7
  • Word problems are also welcome!
appstoreplaystore

Scan the QR code below
to download AIR MATH!

qrcode