AIR MATH

Math Question

The cost, \( y \), of red apples can be represented by the equation \( y=2 x \), where \( x \) is the number of pounds of red apples.
The graph shows the cost of green apples.
Which type of apple costs more per pound?
Weight (pounds)

Solution

solution

AIR MATH homework app,
absolutely FOR FREE!

  • AI solution in just 3 seconds!
  • Free live tutor Q&As, 24/7
  • Word problems are also welcome!
appstoreplaystore

Scan the QR code below
to download AIR MATH!

qrcode