AIR MATH

Math Question

The equation \( y=1.25 x \) represents the cost \( (y) \) to buy \( (x) \) granola bars at the Snack Shop. The table shows the cost of granola bars at the Sports Field. Which location sells granola bars for a lower price?
\begin{tabular}{|c|c|c|}
\hline \multicolumn{2}{|c|}{ Snack Shop } \\
\hline\( y=1.25 x \) & Number of Bars & Cost (\$) \\
\hline 1 & \( 1.30 \) \\
\hline 2 & \( 2.60 \) \\
\hline 3 & \( 3.90 \) \\
\hline 4 & \( 5.20 \) \\
\hline 5 & \( 6.50 \) \\
\hline
\end{tabular}

Solution

solution

AIR MATH homework app,
absolutely FOR FREE!

  • AI solution in just 3 seconds!
  • Free live tutor Q&As, 24/7
  • Word problems are also welcome!
appstoreplaystore

Scan the QR code below
to download AIR MATH!

qrcode