AIR MATH

Math Question

If six oranges cost \( \$ 5.20 \), what would be the price of one orange? (Round to the nearest cent.)
\begin{tabular}{|l|l|}
\hline A. \( \$ 0.15 \) & B. \( \$ 0.87 \) \\
\hline C. \( \$ 8.67 \) & D. \( \$ 1.15 \) \\
\hline
\end{tabular}

Solution

solution

AIR MATH homework app,
absolutely FOR FREE!

  • AI solution in just 3 seconds!
  • Free live tutor Q&As, 24/7
  • Word problems are also welcome!
appstoreplaystore

Scan the QR code below
to download AIR MATH!

qrcode