AIR MATH

Math Question

Cheddar cheese costs \( \$ 4.25 \) per pound. Which equation best represents \( y \), the total cost of \( x \) pounds of cheddar cheese?
A \( x=4.25+y \)
B \( x=4.25 y \)
C \( y=4.25+x \)
D \( y=4.25 x \)

Solution

solution

AIR MATH homework app,
absolutely FOR FREE!

  • AI solution in just 3 seconds!
  • Free live tutor Q&As, 24/7
  • Word problems are also welcome!
appstoreplaystore

Scan the QR code below
to download AIR MATH!

qrcode