AIR MATH

Math Question

Marie is buying snacks for a sleep-over that she is having. She decides to buy both bags of chips and candy bars. Each bag of chips cost \( \$ 3,00 \) and each candy bar cost \( \$ 1,00 \). If her total cost is \( \$ 36.00 \) and she bought a total of 20 items, how many of each did she buy?

Solution

solution

AIR MATH homework app,
absolutely FOR FREE!

  • AI solution in just 3 seconds!
  • Free live tutor Q&As, 24/7
  • Word problems are also welcome!
appstoreplaystore

Scan the QR code below
to download AIR MATH!

qrcode